Pasta do zębów lepsza dzięki argininie?

Jedna z nowych koncepcji zastosowań l-argininy zakłada wprowadzenie jej do składu pasty do zębów. To jeden z aminokwasów tworzących nasze ciało. Trudno więc w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek potencjalnej szkodliwości, czy toksyczności takiego rozwiązania  Tym bardziej, że w długotrwających badaniach nad pastą z argininą, przeprowadzonych przez jednego z wielkich producentów kosmetyków, wzięło udział 14 tys. pacjentów.

Arginina jest od lat stosowana w medycynie, gdzie wykorzystuje się jej m. in. jej zdolność do neutralizowania związków kwaśnych. Arginina powoduje utworzenie ciągu metabolicznego, którego produkt końcowy neutralizuje działanie kwaśnych metabolitów. Pasta z l-argininą pomaga zdezaktywować kwasy pochodzące z przetwarzania węglowodanów przez bakterie kariogenne (próchnicotwórcze).

Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) i Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) dowiedli, że arginina stanowi  skuteczną broń w walce z bakteriami tworzącymi płytkę nazębną. Może więc pośrednio chronić przed rozwojem próchnicy, zapalenia dziąseł czy parodontozy. Wszystko wskazuje na to, że arginina zmienia strukturę komórek bakteryjnych tak, że nie potrafią się już dłużej utrzymać się na powierzchni zębów i nie mogą utworzyć biofilmu – płytki nazębnej. 

Dotąd powstawaniu płytki nazębnej zapobiegano stosując środki antybakteryjne, np. chloroheksydyny, co niosło jednak ryzyko przebarwień i modyfikacji odczucia smaku. Jest nadzieja, że arginina, która jest już wykorzystywana w zwalczaniu nadwrażliwości zębów, zastąpi dotychczas stosowane środki i zapewni efektywną ochronę przed bakteriami wywołującymi próchnicę.

Źródło: portal InfoDent24.pl, PAP

Skomentuj

Dodaj komentarz