Jaka forma argininy jest najlepsza?

Arginina dostępna jest na rynku w postaci wolnej (naturalnej) – l-argininy oraz kilku sztucznych związków chemicznych: chlorowodorku (HCL), alfaketoglutaranu (AAKG) i jabłczanu argininy. Każdy z wymienionych rodzajów występuje w formie twardych tabletek, kapsułek z proszkiem, proszku lub w płynie. A to wszystko w bardzo różnych dawkach – od 250 mg do 5000 mg.

Arginina różni się też sposobem pozyskania (metody naturalne lub synteza chemiczna), klasą czystości oraz posiadanymi certyfikatami farmaceutycznymi i jakościowymi, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo suplementacji, zwłaszcza długotrwałej.

Dodatkowo oferowanych jest wiele złożonych suplementów, tzw. komplekserów z l-argininą, zawierających poza nią inne aminokwasy, witaminy, ekstrakty z owoców itp. Dodatki te wzmacniają i wydłużają efekt argininy, dlatego są zwykle bardzo pożądane. Kompleksery sprzedawane są najczęściej w formie porcjowanego proszku do rozpuszczenia w wodzie lub roztworu wodnego. Takie formy są najkorzystniejsze z punktu widzenia przyswajalności i lekkostrawności.

Jeśli chodzi o dawki, uważa się, że terapeutycznie należy przyjmować co najmniej 5 gramów (5000 mg) l-argininy na dobę. Więcej na ten temat w osobnym wpisie.

Podsumowując, wydaje się, że najlepsza jest arginina w formie wolnej i naturalnej – l-arginina, w postaci porcjowanego proszku (np. saszetki), zawierającego ok. 5 gramów aminokwasu i substancje wspomagające jego działanie oraz poprawiające przyswajalność. Recenzje takich suplementów znajdziecie np. na arginina.pl

Skomentuj

7 myśli w temacie “Jaka forma argininy jest najlepsza?

 1. Mixel

  Dla chorych na serce AAKG nie jest najlepsze a już na pewno nie najbezpieczniejsze . Bezpieczniej spróbować l-argininy ze sprawdzonego źródła (certyfikaty farmaceutyczne itp . ) .

  Odpowiedz
 2. Zdanowska

  Najlepsze są zawsze suplementy złożone (kompleksery). Dlaczego? Bo żaden naturalny pokarm nie zawiera normalnie tylko jednego składnika (np. samej argininy). Ma ich wiele, co zwykle sprzyja lepszemu wykorzystaniu przez organizm, lepszemu uzupełnieniu różnych braków substancji odżywczych, witamin itp.
  Arginina lepiej działa z cytruliną, resweratrolem, witaminami z grupy itd. Dlatego warto poszukać suplementów o takim właśnie składzie.

  Odpowiedz
 3. Jacenty

  Super jest tylko droga. Chociaż jak się przeliczy ilość w opakowaniu [150 gram] to już tak drogo nie wychodzi. A tam jest jescze kilka innych skladnikow bez ktorych tak ładnie dy nie dzialała.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz