Należy pamiętać, że najlepszą metodą dostarczenia organizmowi wszelkich potrzebnych składników, jest prawidłowe odżywianie, właściwie zestawiona dieta. Dopiero potem, kiedy z różnych względów nie możemy stosować się do wskazań dietetycznych, rozglądamy się za suplementami dostępnymi w handlu.
Czerwone mięso
Mięso jest najlepszym naturalnym miejscem występowania białka i wszystkich aminokwasów, w tym l-argininy. Jednak znaczący wzrost spożycia mięsa w celu zwiększenia zawartości argininy w diecie, skutkuje nadmiernym obciążeniem wątroby i nerek. Ponadto mięso, zwykle o wysokiej zawartości tłuszczu, zwiększa ryzyko otyłości i chorób układu krążenia.
Mięso drobiowe
Mięso jest również bardzo dobrym źródłem białka i wszystkich aminokwasów, w tym argininy. Mięso z kurczaka zawiera na 100 gramów od 1 do 1,3 grama argininy. Z różnych względów nie należy jednak ze spożyciem drobiu fermowego przesadzać.
Nasiona i orzechy
Spośród wszystkich produktów roślinnych jednym z najbogatszych źródeł argininy są nasiona, mające nawet do 7 gramów l-argininy na 100 g masy, oraz orzechy zawierające od około 2 do 4 g argininy na 100 g. Najlepszym źródłem argininy są: nasiona sezamu (7,5 g na 100g), ziarno słonecznikowe łuskane i nasiona dyni (ok. 5 g na 100 g), orzeszki ziemne (3,1 g na 100 g), migdały (2,5 g na 100 g), orzechy włoskie (2,3 g na 100 g), orzechy laskowe (2,2 g na 100 g) i orzechy nerkowca (2,1 g na 100 g ). W argininę bogate są też orzechy brazylijskie, pistacje i orzechy pekan. Oczywiście ze spożywaniem nasion i orzechów nie należy przesadzać, wszyscy wiemy, jak bardzo są ciężkostrawne i… tuczące.
Szpinak i soczewica Generalnie warzywa nie są dobrym źródłem białka, a argininy w szczególności. Wyjątkiem jest szpinak i soczewica. Mrożony szpinak ma zawartość argininy 3,3 g na 100 g, a soczewica ma około 2,1 g argininy na 100 g surowych warzyw.
Pełnoziarniste
Pieczywa i makarony z mąki pszennej razowej są bogate w argininę. Pełnoziarniste zawierają ok. 650 mg argininy na 100 gramów.
Soja
Białka otrzymywane z soi są jednym z najbogatszych źródeł argininy. Porcja białka sojowego o wartości 200 kkalorii zawiera przeszło 4 g argininy. Jednak, co ciekawe i zaskakujące, np. 100 g tofu ma tylko 600 mg argininy, choć wytwarzane jest z ziarna sojowego.
Owoce morza
Poza czerwonym mięsem, skorupiaki są najlepszym zwierzęcym źródłem występowania argininy. Porcja krabów, krewetek czy homarów o wartości 200 kilokalorii ma zazwyczaj od 3,6 do 3,8 g argininy. Ryby o najwyższej zawartości argininy to tuńczyk (1,7 g na 100 g) i łosoś (1,2 g na 100 g). Niektóre źródła podają, że tuńczyk jest lepszym źródłem argininy niż kurczaki i wieprzowina.
Jaja
Szczególnie żółtka jaj są również bogatym źródłem argininy. Surowe żółtko zawiera na 100 g masy 1,10 g argininy, natomiast surowe białko jajka zawiera 0,65 g na 100 g.
Warto też zapoznać się ze szczegółową tabelą na stronie www.dietaryfiberfood.com.
Ewentualna suplementacja
Portal recenzji Arginina.pl poleca znakomitą, łatwo przyswajalną Proargi 9 Plus. Jest to preparat klasy aptecznej – o gwarantowanej jakości, składzie i czystości, który pozwoli Państwu uzupełnić niedobory argininy bez konieczności zmiany diety lub przyzwyczajeń żywieniowych.