L-arginina może pomóc diabetykom poprzez szereg mechanizmów. Na przykład może zmniejszyć ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i choroby serca.A to dlatego, że L-arginina tworzy w w organizmie chemię (NO), która wpływa na odprężenie naczyń krwionośnych.
Jednak cukrzyca komplikuje te procesy, dlatego ważne jest, by konsultować sposób leczenia z lekarzem, a nie próbować samoleczenia za pomocą suplementów. L-arginina może też pomóc diabetykom w poprawie wyników sportowych, przez wspomaganie budowy mięśni i redukcje tkanki tłuszczowej.
Ograniczenie powikłań sercowo-naczyniowych
Tworząc tlenek azotu w organizmie, L-arginina przyczynia się
rozszerzenia naczyń krwionośnych i może mieć istotne znaczenie w
przypadku cukrzycy. Rozszerzenie naczyń sprzyja ich ekspansji i
odprężeniu. Kiedy rozszerzanie naczyń przebiega prawidłowo, zmniejsza
sie gromadzenie złogów i spada ciśnienie krwi – częste powikłania
cukrzycy. Cukrzyca utrudnia proces odprężania naczyń krwionośnych.
Choroba zasadniczo tworzy konkurencję dla L-argininy. Działa to
tak: Kiedy twoje ciało rozkłada L-argininę do mocznika, wykorzystuje
przy tym enzym zwany arginazą. Diabetycy mają wyższą aktywność arginazy
niż osoby całkiem zdrowe, co oznacza, że pozostaje u nich za mało
L-argininy na tworzenie tlenku azotu. Naukowcy sądzą, że ten problem
może zostać rozwiązany w diabetyków z pomocą innego aminokwasu –
L-cytruliny i leków antycholesterolowych. Jednak aby to potwierdzić,
potrzebne są kolejne badania naukowe.
Redukcja masy ciała i sprawnośc fizyczna
L-arginina może pomóc diabetykom również w inny sposób – dzięki wpływowi na poprawę kondycji mięśni, konieczną u diabetyków, u których leczenie ukierunkowane jest na zmniejszenie masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej. L-arginina pomaga wytwarzać kreatynę, która dostarcza mięśniom energii. L-argininę stosują sportowcy w postaci suplementów służących do oprawie wydajności. Według badaczy z University of Maryland Maryland Medical Center, arginina sprzyja poprawie wytrzymałości, zwłaszcza w działaniu krótkotrwałym o wysokiej intensywności. Ponadto pomaga poprawić dopływ krwi do mięśni, co czyni ją popularną wśród tych, którzy chcą, by ich mięśnie się rozrosły kosztem zrzuconego tłuszczu. W listopadzie 2006 „American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism” opublikował wyniki badań włoskich naukowców, którzy stwierdzili, iż długoterminowa suplementacja argininy dała dobre efekty w grupie otyłych cukrzyków typu 2 przy niskokalorycznej diecie i regularnych ćwiczeniach fizycznych. W badaniu, grupa suplementacji L-argininy nie tylko straciła na wadze, ale w porównaniu z grupą kontrolną, miała większą utratę tłuszczu i większą redukcję obwodu w pasie. Ponadto przybyło im więcej tkanki mięśniowej i poprawiły się profile glukozowe.
Konsultuj z lekarzem!
Pamiętaj, że suplementy w sklepach ze zdrową żywnością nie są służą do leczenia Twojej choroby, a jedynie pomagają organizmowi w walce ze schorzeniami przez dostarczanie niezbędnych substancji. Jeśli masz cukrzycę, najlepiej porozmawiaj z lekarzem na temat korzyści i ewentualnych skutków ubocznych przyjmowania L-argininy, zwłaszcza jeśli masz również inne schorzenia lub przyjmujesz inne leki.
super
Działa w cukrzycy, najlepiej Proargi 9 plus bo ma dużo dobrych dodatków. Najlepiej po prostu spróbować.
Bardzo dobra wspomagająco, zwłaszcza w przypadku niegojących się ran (stopa cukrzycowa itp).
Dzieki super artykul pozdeawiam Redakcje